28-02-2022 01:20

Β’ εθνική Life Aνδρών ΕΣΠΑΑΑ: Η Κερατέα πήρε το ντέρμπι με το Παγκράτι και ξέφυγε στο +7

Η Κερατέα συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της αφού στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Life B εθνικής Ανδρών επικράτησε με 3-1 του Παγκρατίου.

Οι φιλοξενούμενοι του Αντώνη Ξυδερού πήραν το προβάδισμα με 24-26. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, όμως, καθώς οι παίκτες του Χρήστου Ζιντζόβα ανέκαμψαν. Με την Κερατέα βελτιωμένη κατά πολύ σε όλους του τομείς, έγινε η ανατροπή και το τελικό 3-1 κράτησε του γηπεδούχους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την απώλεια βαθμών του Παγκρατίου εκμεταλλεύτηκαν Αγία Παρασκευή και ΑΕ Αμπελοκήπων. Αρχικά, η Αγία Παρασκευή πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στην έδρα της Ένωσης Γαλατσίου και πήρε καθαρό τρίποντο χάρη στη νίκη με 0-3.

Με καλή υποδοχή και συνέπεια στην επίθεση η ομάδα της Αγίας Παρασκευής έφτασε στη νίκη αντιμετωπίζοντας με επιτυχία την πίεση των γηπεδούχων και προσπέρασε το Παγκράτι φτάνοντας τους 14 βαθμούς.Στους 14 βαθμούς έφτασε και η ΑΕ Αμπελοκήπων καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΑΟ Οδυσσέα.

Τα τρία πρώτα σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικά με τις δύο ομάδες να διεκδικούν στα ίσια τη νίκη. Με τα σετ στο 1-2 υπέρ της ομάδας των Αμπελοκήπων ο ΑΟ Οδυσσέας φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις και με 17-25 έγινε το τελικό 1-3 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τέλος, δεύτερη νίκη για τους Ίωνες καθώς επικράτησαν με 3-0 του Πανελληνίου αφήνοντας την ομάδα της Κυψέλης χωρίς βαθμό. οι Ίωνες παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι και απόλυτα προσηλωμένοι με το 3-0 να έρχεται φυσιολογικά και δίκαια.Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες